ماکت سازمان حج و زیارت عراق، بغداد


متریال اصلی در ساخت این ماکت، پلکسی است و در مقیاس 1:100 و به ابعاد 120cm(L)*100cm(W)*20cm(H) ساخته شده است. سازه اسپیس فریم پیرامون ساختمان اصلی ( نماد کعبه )، و سردر ورودی ساختمان به صورت قطعات تری دی پرینت، آماده و مونتاژ شده است. موتیف ها و طرحواره های سنتی معماری اسلامی روی دیوار های قوس دار و ساختمان اصلی در تناسب با مقیاس ماکت در نظر گرفته شده است. ادامه مطلب را در انتهای تصاویرماکت بخوانید.


ماکت مجموعه حج و زیارت عراقماکت مجموعه حج و زیارت عراقماکت مجموعه حج و زیارت عراقماکت مجموعه حج و زیارت عراقماکت مجموعه حج و زیارت عراقماکت مجموعه حج و زیارت عراق


مهمترین بخش در ساخت ماکت تهیه نقشه ها جهت برش با دستگاه لیزراست. بعد از تهیه نقشه، ماکت ساز باید با توجه به مقیاس ماکت جزئیات را به نقشه ها اضافه یا کم کند. با توجه به اینکه این ماکت در مقیاس 1:100 سفارش داده شده بنابراین جزئیات قابل توجهی را می توان در نما نشان داد. رنگ و جنس نما، فریم بندی ها، سازه نمایشی گنبد مانند، سردر ورودی، فضای سبز روی بام ساختمان اصلی، نمای شیشه ای اصلی ، پوسته پر و خالی روی نمای اصلی و طاق و قوس های روی نما مطابق با نقشه های دوبعدی و سه بعدی و رندرهای سه بعدی ارسالی از طرف مشاور طراح عراقی، اجرا شده است. پوسته های منحنی شکل با روش ترمو فرمینگ شکل داده شده و مونتاژ شده اند. ساختمان های اطراف پروژه بنا به خواست کارفرما به صورت حجمی و شماتیک نشان داده شده اند تا حجم اصلی را تحت تاثیر قرار ندهند.
محوطه سازی، ورودی های اصلی پیاده و سواره مجتمع، فضای سبز و درختان، کف سازی ها، ترازبندی ها، لبه باغچه ها، آبنماها، مسیرهای دسترسی آسفالت سواره و پیاده، بلوار خیابان، تیرهای چراغ برق، رنگ بندی فضای سبز، سردر ورودی، رمپ پارکینگ مجموعه در این ماکت نشان داده شده اند.
بنا به خواست کارفرما نورپردازی مجموعه به صورت کلی صورت گرفته است. نور پردازی پشت طرح واره های سنتی، زیبایی خاصی به دید شب ماکت می بخشد. کاور این ماکت از جنس پلکسی گلاس شفاف و به صورت باکس است.